Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos nuolatinė atstovė prie UNESCO: organizacijos šalys narės rimtai susirūpinę prastėjančia padėtimi Kryme

Sukurta 2019.03.28 / Atnaujinta 2019.03.29 08:20
  Lietuvos nuolatinė atstovė prie UNESCO: organizacijos šalys narės rimtai susirūpinę prastėjančia padėtimi Kryme

  Kovo 28 dieną UNESCO būstinėje Paryžiuje surengtame specialiame susitikime Lietuvos nuolatinė atstovė ambasadorė Irena Vaišvilaitė beveik trisdešimties šalių vardu išreiškė UNESCO valstybių narių susirūpinimą dėl vis blogėjančios padėties Kryme. Ambasadorė I. Vaišvilaitė perskaitė bendrą pareiškimą, kuriame pabrėžė prisijungusių šalių paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenumui bei paragino Rusiją laikytis tarptautinių įsipareigojimų.

  „Vertindami UNESCO kompetencijos klausimus, esame ir toliau rimtai susirūpinę dėl nuolat prastėjančios padėties, kurią sukėlė Rusijos agresija Krymo pusiasalyje. Ypač nerimą kelia intensyvi ir sisteminė represijų politika, nukreipta prieš žiniasklaidos laisvę, žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų saugumą, prieigą prie religijos institucijų. Mums taip pat neramu dėl vykdomos švietimo, mokslo ir kultūros institucijų militarizacijos“, – pažymėjo ambasadorė I. Vaišvilaitė.

  Ambasadorė taip pat pabrėžė Krymo totorių, ukrainiečių ir visų etninių ir religinių bendruomenių teisę puoselėti savo kalbą ir kultūrą, tradicijas, švietimą ir tapatybę. Bendrame pareiškime pakartotas raginimas, kad Rusija nedelsiant suteiktų laisvę Ukrainos kino kūrėjui ir rašytojui, Europos parlamento Sacharovo premijos už minties laisvę laureatui, Olehui Sencovui, ir kad iš įkalinimo įstaigos būtų paleistas Krymo totorių aktyvistas Edemas Bekirovas bei  kiti Ukrainos piliečiai, savavališkai ar neteisėtai sulaikyti nelegaliai aneksuotame Krymo pusiasalyje ir Rusijoje.

  Susitikime siekta apžvelgti informaciją apie tai, ar Ukrainos Krymo Autonominėje Respublikoje ir Sevastopolio mieste laikomasi principų, kuriuos puoselėja UNESCO. Jame dalyvavo UNESCO vadovybė, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, „Amnesty International“, Jungtinių Tautų aukštojo komisaro žmogaus teisių klausimais biuras, Tarptautinės  paminklų ir paveldo vietovių tarybos atstovai bei UNESCO valstybių narių diplomatai.

  UNESCO Vykdomoji taryba 2014 metais nutarė stebėti padėtį okupuotame Kryme. UNESCO bendruomenė du kartus per metus įvertina pokyčius, susijusius su UNESCO veiklos sritimis. Organizacijos sekretoriatas drauge su kitomis bendradarbiaujančiomis organizacijomis renka informaciją apie padėtį Kryme, konsultuojasi su Ukrainos institucijomis.

  Susijusios naujienos Visos naujienos »

  Minint šeštąsias neteisėtos Krymo okupacijos pradžios metines, Užsienio reikalų ministerija smerkia prieš Ukrainą vykdomą Rusijos Federacijos karinę agresiją, pradėtą Ukrainos Krymo Autonominėje Respublikoje ir išplitusią į rytų Ukrainą. Rusijos vykdomi neteisėti veiksmai pažeidžia tarptautinės teisės normas, Jungtinių Tautų Chartiją, Helsinkio baigiamojo akto nuostatas, Budapešto memorandumą bei dvišalius Ukrainos ir Rusijos susitarimus.

  Kalbos, pareiškimai »